Kunstrunden Nordsjælland byder igen velkommen til alle kunstinteresserede; i 2010 med 100 kunstnere fra både Helsingør, Gribskov, Halsnæs, Fredensborg og Hillerød kommuner.
Fællesudstilling:
Som noget nyt i forhold til sidste år, vil fællesudstillingen hvor alle kunstnerne udstiller, strække sig over 9 dage.
Allerede weekenden før selve kunstrunden vil man kunne besøge Fabriksvej 20, som bl.a. har rummet Helsingør Dagblads trykkeri, og vælge ud hvilke kunstnere, man ønsker at besøge i weekenden efter. Men udstillingen vil også holde åbent i hverdagene, så invitér kollegerne med på et utraditionelt fyraftensarrangment og kig forbi.
Fællesudstillingen kan ses fra d. 28. august til d. 5. september; weekender fra 12-16, hverdage fra 15-18.
Der kan også købes kunst på udstillingen - Dankort modtages.
4 af kunstrundens kunstnere udstiller samtidigt på Flynderupgård, der d. 28. og 29. august er med i madfestivalen Copenhagen Cooking med madeventen 'Til bords med piger og Karle' - se mere på www.copenhagencooking.dk under særarrangementer.
Kunstrundeweekend:
Kunstnerne åbner for deres værksteder og atélierer lørdag d. 4. og søndag d. 5. september fra 10-18. Find kunstnerne på hjemmesiden her eller på folderen, og læg en rute.
Vind gavekort til kunsten
Ved at udfylde og indsende vedhæftede spørgeskema, deltager du i lodtrækningen om et gavekort til 1000,- , som kan bruges hos en af Kunstrundens 100 kunstnere. Skemaet kan enten downloades, udfyldes og indsendes til info@kunstrunden.dk eller afhentes på fællesudstillingen eller ude hos kunstnerne, hvor det også kan afleveres.
Hent skemaet her: sites/kunstrunden.dk/files/file/Spørgeskema.doc
NB. Husk at gemme skemaet på din egen computer, før du skal vedhæfte det!